
O životě a fiktivních světech v něm
Don DeLillo - Padající muž
02.09.2009 15:04O autorovi
Don DeLillo (1936) se narodil v komunitě italských imigrantů v NY, v Bronxu. Po absolvování Fordham University pracoval 5 let jako copywriter. V literatuře debutoval v roce 1971 dílem Americana. Výrazně na sebe upozornil dílem Bílý šum a v roce 1997 vychází jeho opus magnum, osmisetstránkové dílo Podsvětí. Krátce po událostech z roku 2001 vydává román Padající muž. Je považován za jednoho z nejvyznamnějších amerických autorů a je držitelem řady literárních cen.
O knize
Padající muž byla fotografie, která se objevila po událostech 11.9.2001 v tisku - pád muže z jedné z věží WTC. Padající muž je také jedna z vedlejších postav - muž, který se živí performancemi na toto téma. Hlavní osu tvoří příběh Keitha. Ten pracuje ve WTC a v době nárazu letadla je v budově. Keith bezmyšlenkovitě z budovy odnáší aktovku a místo do svého bytu, míří ke své manželce, s níž už rok nežije. Celý román je o jeho sbližování s manželkou a se synem. Aktovka patří Florence, s ní si začne krátký románek, protože je spojuje ten společný traumatický zážitek. Keith změní svůj život, začne se živit jako profesionální pokerový hráč. Ale stopa traumatu v jeho životě, stejně jako v životě ostatních Američanů zůstává. Je to příběh vystřízlivění ze sebestřenosti a pocitu neporazitelnosti. Je to příběh o zranitelnosti a vykořeněnosti. A také o podivných proti islámských náladách, které se od té doby v euroamerické kultuře drží.
Románem prostupují na třech místech reminiscence. Jeden z únosců - Hammád, zcela obyčejný mladík, který je vlastně jen stržen proudem okolo. Má daleko do fanatismu Atty. Jednou je to Hamburk, kde se všichni schází, po druhé výcvikové středisko pilotů na FLoridě a naposled samotná kabina uneseného letadla. Záblesk poznání vykořeněnosti a velkého strachu.
Hodnocení - 2 z 5, román je hodně těžký na čtení, je to střípkovitý příběh, často odbíhá od tématu, páni světa dostali na zadek - je to trauma, které v americké společnosti zakotvilo, ale také je zde v náznacích nastíněno běsnění, které Američné rozpoutali, které nejsou schopni ani po osmi letech dotáhnout do konce. Dneska už to nikoho nezajímá, všichni sledují náklady téhle války - lidské a finanční, a důsledkem toho všeho je zas o stupeň horší vztah mezi islámem a americkou společností a planá panika.
—————